Üç çocuktan biri ‘bitik’ pille geziyor

Ebeveyn kontrol uygulaması Findmykids, 170 ülkedeki 3,5 milyon kullanıcısının pil seviyesine ilişkin verilerini değerlendirdi.

Buna göre Türkiye’de, ev dışında bulundukları sürede, her üç çocuktan birinin telefonunun pil seviyesi yüzde 20’nin altına kadar düşüyor. Ayrıca, yine ev dışındayken, her 100 çocuktan 6’sı telefonlarını pili tamamen bitene kadar şarj etmiyor. Dünya genelinde de benzer oranlara sahip olan bu iki veri, çocukların yanındaki telefonların aniden kapanma riski taşıdığını ve anne babalarıyla iletişimde ciddi aksamalar yaşayabileceklerini gösteriyor.

Findmykids Ülke Müdürü Neşen Yücel, daha fazla güvenlik için anne babaların çocuklarıyla her zaman iletişimde olmalarının taşıdığı önemi vurgulayarak alınabilecek tedbirlere değindi. Neşen Yücel, iletişimde bir aksaklık yaşanmaması için çocuklara telefonun pil seviyesini düzenli bir şekilde kontrol etmeyi öğretmek gerektiğini söyledi: “Çocuk, telefonunun şarj durumunu mutlaka takip etmeli ve gerektiğinde şarj etmeli. Gerekli olabileceği zamanlarda şarj cihazını yanına almalı. Çocuğa her gece şarja takma alışkanlığını kazandırmak, telefonun her zaman hazır olmasını sağlar. Gece telefonun şarj edilmesinin gündüz kullanımı için önemli olduğunu unutmamak gerekir.”

Neşen Yücel, çeşitli durumlarda nasıl hareket edileceğini çocuğa öğretmek gerektiğini de ifade etti: “Findmykids gibi uygulamaları kullanarak çocuğunuzun konumunu anlık olarak takip edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, pilin bitmesi durumunda bu uygulamalar işlevsiz hale gelebilir. Her duruma hazırlıklı olmak lazım. Çocuk, şarjı azaldığında nasıl hareket edeceğini önceden bilmeli. Örneğin, çocuğunuzun telefonunun pili bitmek üzereyse ve kısa süre içinde şarj etme olanağı yoksa, telefonunu düşük güç moduna nasıl alabileceğini gösterin. Bu işlemin nasıl yapılacağını arada sırada hatırlatın ki aklından çıkmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x