Türkiye’nin En Büyük 10 Bankasının Kârı 500 Milyar TL’yi Geçti! Rekor Kârlar Elde Edildi

Bankacılık sektörü geçtiğimiz yıl, aktif büyüklüğü rekor seviyeye ulaşarak 506,8 milyar lira kar elde etti ve ekonomiye yaklaşık 10 trilyon lira destek sağladı.

AKTİF BÜYÜKLÜKTE BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye’nin en büyük 10 bankasının 2023 sonu itibarıyla aktif büyüklüğü, önceki yıla kıyasla yüzde 65,8 artarak 19,4 trilyon liraya yükseldi. 2022’de ise bu rakam 11,7 trilyon lira düzeyindeydi.

ZİRAAT BANKASI SEKTÖRÜN LİDERİ

Ziraat Bankası, 3,8 trilyon lira ile sektörün en büyük aktifine sahip olurken, VakıfBank ikinci sırada yer aldı. Türkiye İş Bankası ise özel bankalar arasında en yüksek aktif büyüklüğe sahip oldu.

REKOR KAR ELDE EDİLDİ

En büyük 10 banka, 2023’te toplamda 506,8 milyar lira net dönem karı elde ederek önceki yıla göre yüzde 40,4 artış kaydetti. Ziraat Bankası en yüksek karı elde ederken, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi ve Akbank da önemli karlar elde etti.

MEVDUAT/KATILIM FONU ARTIŞI

Bankaların mevduat/katılım fonu toplamı geçen yıl 13 trilyon liraya ulaşarak önceki yıla göre yüzde 69 arttı. Bu dönemde VakıfBank, Halkbank, QNB Finansbank, Akbank ve Garanti BBVA mevduat hacminde önemli artışlar kaydetti.

KREDİ FİNANSMAN DESTEĞİNDE ARTIŞ

İlgili 10 bankanın toplam nakdi kredi desteği 2023’te 9,7 trilyon liraya çıkarak önceki yıla göre arttı. Ziraat Bankası en yüksek kredi desteği sağlarken, VakıfBank, Halkbank, Türkiye İş Bankası ve Garanti BBVA da önemli kredi desteği sağladı.

ÖZ KAYNAKTA ARTIŞ

Bankaların öz kaynakları toplamı 2023’te yüzde 50 artarak 1,8 trilyon liraya ulaştı. Öz kaynaklarını en fazla artıran bankalar arasında QNB Finansbank, Kuveyt Türk, Denizbank, Ziraat Bankası ve Garanti BBVA yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x