Politik şarkıları başını yaktı… Eurovision’dan diskalifiye olabilir

İsrail’in Eurovision için gönderdiği ‘October Rain’ ve ‘Dance Forever’ adlı şarkıların yarışma tarafından reddedildiği ve ülkeye kurallara uygun bir şarkı göndermesi için 11 Mart’a kadar süre verildiği belirtildi.

Euronews’in haberine göre, yarışmadan sorumlu kurum olan Avrupa Yayın Birliği (EBU) geçen hafta İsrail’in adayını reddedebileceklerini ima etti.

Önerilen yarışmacı, ‘October Rain’ şarkısını söylemeyi ümit eden 20 yaşındaki Rus-İsrailli şarkıcı Eden Golan’dı.

Şarkının, Hamas’ın 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlediği saldırının kurbanlarına gönderme yaptığı iddia ediliyor.

Şarkıda, “Nefes alacak hava kalmadı / Bana yer yok / Hepsi iyi çocuklardı, her biri / Fırtınada dans ediyorum / Saklayacak hiçbir şeyimiz yok / Beni eve götür ve dünyayı arkamda bırak / Ve söz veriyorum bu bir daha asla olmayacak / Bu Ekim yağmuru” sözleri geçiyor.

Siyasi olmayan bir etkinlik olarak Eurovision, katı tarafsızlık kurallarını ihlal ettiği değerlendirilen yarışmacıları diskalifiye edebilir. Gönderilen tüm şarkılar, yarışmadan önce kurallara uygun olduklarından emin olmak için EBU tarafından kontrol ediliyor.

Ancak üst düzey İsrailli yetkililer, şarkının cezalandırmasının skandal olacağını söyledi. İsrail Kültür Bakanı Miki Zohar da”Eden Golan’ın seslendireceği İsrail şarkısı, bugünlerde halkın ve ülkenin duygularını ifade eden, siyasi olmayan, dokunaklı bir şarkıdır” diye yazdı.

Bir EBU sözcüsü ise şarkı sözlerini incelediklerini belirterek şunları ekledi: “Tüm yayıncıların kayıtlarını resmi olarak sunmaları için 11 Mart’a kadar süreleri var. Bir şarkının kabul edilemez bulunması durumunda yayıncılara yeni bir şarkı veya yeni sözler sunma fırsatı veriliyor.”

İsrail’in ikinci gönderilen şarkısı da ‘Dance Forever’dı. İddiaya göre bu şarkının da benzer sebeplerden dolayı kabul edilmeyeceği söyleniyor.

İsrailli haber sitesi YNET, Dışişleri Bakanlığı’ndan isimsiz bir kaynağın aktardığına göre EBU’nun şarkıyı reddettiğini bildirdi. İddiaya göre kaynak şunu söyledi: “Alternatif seçenek de göz ardı edildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x