Borsa yatırımcıları bunu beklemiyordu: “Ünlü ekonomist çakılacak hisse senetlerini açıkladı”

Borsa İstanbul, yalnızca son haftada yatırımcı sayısını 400 bin yükselterek 7 milyon 700 bine yükseltirken, BIST100 endeksinde de 8 bin 300 puan seviyeleri test edilmeye devam ediyor.

Yaz aylarının ilk günlerinden bu yana en karlı yatırım aracı olan Borsa, milyonlarca vatandaşın ve yatırımcının iştahını kabartırken, son yükselişlerin ardından herkesin aklında “Borsa daha ne kadar yükselmeye devam edecek?” sorusu yer almakta.

BORSA GELECEK HAFTALARDA YOKUŞ AŞAĞI İNEBİLİR

Ekonomist Atilla Yeşilada, ebebek ve birkaç şirketin halka arzına 3.5 milyonun üzerinde yatırımcının dahil olmasını “çılgınlık” olarak tanımlarken, ilerleyen günlerde Borsa İstanbul’da çok büyük bir düşüş trendinin muhtemel olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, politika faizlerini yüzde 30’a yükseltmesi ve ilerleyen aylarda artırıma devam ederek sıkı para politikası mesajları vermesinin borsa için büyük bir tehlike olduğunu aktaran uzman isim, yüzde 25’i aşan 30 yaş altı yatırımcı sayısı ve yüzde 85’e yaklaşan deneyimsiz borsa yatırımcısının ilk sert düşüşte kapıya yönelerek borsadan kaçacağını iddia etti.

Söz konusu durumun, yaşanacak düşüşleri kar topu etkisiyle çok daha büyük bir felakete çevirebileceğini vurgulayan Yeşilada, yatırımcılara özellikle hangi hisse senetlerinden uzak durmaları gerektiğinin tavsiyesini verdi.

“BU HİSSE SENETLERİNDEN UZAK DURUN”

Bireysel yatırımcının borsaya dahil edilmesi bana sorulursa hala felaket derecede kötü bir fikir. Ancak her şeye rağmen yatırım yapmaya devam edecek ve hisselerle kumar oynayacak insanlar bulunuyor. Onlara verebileceğim tavsiye, en azından işlem yapacakları şirketin piyasada en az bir yıl geçirmiş olduklarına dikkat etsinler. Yeni halka arzlarda, getiri sağlayanların oranı yalnızca yüzde 25. Yani halka arzlara katılanların çok büyük bir bölümü aslında zarar ediyor.

Demlenmemiş, borsaya yeni girmiş şirketlere şüpheyle yaklaşın. İlla yatırım yapacaksanız da küçük seviyelerde alım yapın. Şirket en azından piyasada bir yıl geçirsin ki ben onun mali tablolarını, araştırmacılar ve yatırımcılar ile iletişimini göreyim. Bunlar olmadan alım yapmak akla uygun değil çünkü ilk panik satışlarında, acemi yatırımcıların da kapıya yöneleceğini düşünürsek birçok yeni şirketin dibe çakılacağını tahmin etmek pek de zor değil.

MEVDUAT FAİZLERİ, BORSAYI ÇOK RAHATSIZ EDECEK

Politika faizi yüzde 30’a çıkmış olsa da, bankaların ağırlıklı olarak sunmuş olduğu mevduat faizleri yüzde 45-50 civarında. Dövizden dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesapları için yüzde 55 faiz veren bankalar var.

Merkez Bankası’nın faiz artırımları sonrası bu rakamlar 60 belki de 65’e gelecek. Bu faiz oranları, borsadaki riski düşünürsek yatırımcının TL mevduata kaymasına neden olacaktır. Borsa İstanbul için kış aylarıyla birlikte en büyük tehlike şu anda bu olarak dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x