1,2 milyar dolarlık imza! 15 binden fazla kişiye istihdam sağlayacka

 

Enerjisa Üretim, rüzgar enerjisi santralleri yatırımlarıyla Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini önemli ölçüde artırmayı hedeflediğini duyurdu. Bu kapsamda şirket; Balıkesir RES, Çanakkale RES, Akhisar RES, Erciyes RES, Dikili RES ve Dağpazarı RES gibi faal tesislerin yanı sıra 1000 MW kurulu güce sahip YEKA-2 Rüzgar Enerjisi Santralleri projeleri kapsamında devreye alınacak santral yatırımlarını da 1,2 milyar proje bedeli ile üç yıl içinde tamamlamayı planlıyor. Enerjisa Üretim, bu planlama doğrultusunda, Almanya merkezli rüzgar türbini üreticisi Enercon ile YEKA RES-2 Projeleri kapsamında yer alan Akköy Rüzgar Enerji Santrali’nin ihtiyaçlarına yönelik sevkiyat anlaşmalarını imzaladı.

15 BİNDEN FAZLA KİŞİYE İSTİHDAM

Anlaşma bugün ‘5. Türk-Alman Enerji Forumu’nda Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler ve Enercon CCO’su Ulrich Schulze Südhoff arasında imzalandı. İmza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar ile Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck de katıldı.

Anlaşma kapsamında; Almanya’nın Aurich kentinde bulunan Enercon’un üretim tesisinden nasel ve e-modüllerin, İzmir’de bulunan üretim tesisinden ise jeneratörler ve rüzgar türbini kulelerinin teslimatı gerçekleştirilecek. Teslimatların ardından türbinlerin montajı ve devreye alınması tamamlanacak. YEKA RES-2 türbinleri yüzde 55 yerlilik şartına uyularak Almanya ve Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’de 15 binden fazla kişiye istihdam imkanı yarattığı belirtilen projelerde daha fazla kadın çalışan olması için Enerjisa Üretim ve Enercon ilave projeler de yürütüldüğü açıklandı.

“HEDEFİMİZ ÜÇ YIL İÇERİSİNDE TÜM YEKA RES-2 SANTRALLERİMİZİ HAYATA GEÇİRMEK”

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, yenilenebilir enerji alanındaki büyüme hedeflerine doğru ara vermeden ilerlediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Enerjisa Üretim şirketimizle yatırımda ve üretimde sektöre öncülük eden bir konumdayız. 1000 MW’lık YEKA RES-2 projelerinin tamamını üstlendik. Türkiye’nin enerjideki gelecek hedeflerine önemli katkı sunacak bu yatırımı yalnızca sektör adına değil ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği adına aldığımız önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz. Yatırımın en önemli katkılarından biri ekipman üretiminin önemli ölçüde Türkiye’de gerçekleşmesi ile ülke ekonomisi, istihdam ve yetişmiş insan kaynağına ciddi katkılar sunması. Bu doğrultuda, Türk firmalarının yurt dışına türbin ekipmanı temin etme gücü artarken, rüzgar ekipmanları üretiminde önemli merkez haline gelen Türkiye’nin de daha fazla öne çıkması sağlandı. Ekipmanların imalatında çok kısa sürede ilerleme kaydedildi ve YEKA RES-2 projelerinde ilk devreye alacağımız Aydın’da bulunan Akköy RES’in ekipmanları sevk edilmeye hazır hale geldi. Hedefimiz üç yıl içerisinde tüm YEKA RES-2 santrallerimizi hayata geçirmek. Taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle hem enerjide hem de sürdürülebilirlikte ülkemizi geleceğe taşıyacak çalışmalara devam edeceğiz. Başta Enerji Bakanımız Alparslan Bayraktar, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ve Enercon yöneticileri olmak üzere sürece katkı sunan herkese teşekkür ediyor, yeni gelişmelerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN YEŞİL ENERJİ ARZINA KATKIDA BULUNMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Enercon CCO’su Ulrich Schulze Südhoff ise Enerjisa Üretim’in yenilenebilir enerji projelerinde güçlü ve güvenilir bir partner olduğunu belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“YEKA 2 anlaşmamızın imzalanmasından tam bir yıl sonra ilk projeye başlamaya hazırız. YEKA 2, Türkiye’de yenilenebilir enerji sisteminin inşasında önemli bir kilometre taşıdır. Türkiye’nin enerji geçişine ve yeşil enerji arzına ortaklaşa katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x